ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

TSR / Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

Psychoterapia, która uświadomi Ci siłę Twojego potencjału

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach to nurt w psychoterapii, który przez wiele osób uznawany jest za rewolucyjny. Dlaczego? Ponieważ tradycyjne podejścia terapeutyczne najczęściej koncentrują się na analizie przeszłości, identyfikacji problemów, a także ich przyczyn.

TSR odwraca ten model i skupia się przede wszystkim na Twoich zasobach i mocnych stronach. Interesujący może być również fakt, że pierwsi terapeuci TSR pracowali głównie z osobami, które były wyzwaniem dla innych specjalistów terapeutycznych, a dotychczasowe terapie nie przynosiły rezultatów.

Co jeszcze warto wiedzieć o terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach i dlaczego to może być dobry kierunek pracy dla Ciebie?

TSR / Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

Terapia TSR uwolni Twoją wewnętrzna siłę

Nurt TSR zakłada, że każdy klient ma w sobie potencjał do samodzielnego rozwiązywania problemów i podejmowania trafnych decyzji. Jednak czemu tak długo czujemy się tak bezsilni i niezdolni do działania?

Według terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, zbyt duże koncentrowanie się na problemach i trudnościach powoduje, że nasz wewnętrzny potencjał jest wygaszany. TSR pomoże skupić Ci się na skutecznych rozwiązaniach i uwierzyć, że możesz podołać trudnościom.

Założenia terapii TSR w pigułce

1. Koncentracja na teraźniejszości i przyszłości

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach skupiona jest przede wszystkim na Twojej teraźniejszości i przyszłości. W czasie trwania terapii skupiamy się na tym, co aktualnie dzieje się w Twoim życiu, a także na tym, jak osiągnąć określony przez Ciebie cel.

Czy to oznacza, że w terapii TSR nie analizuje się przeszłości? Nic bardziej mylnego! To, że w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu problemów kładzie się nacisk głównie na tu i teraz, nie oznacza, że terapeuta nie dotyka zagadnień związanych z Twoją przeszłością. Wbrew pozorom dzieje się to dość często. Natomiast akcent kładziony nie jest na problemy i trudności, tylko na to, jak dane doświadczenia mogły Cię wzmocnić. Z perspektywy terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, Twoja przeszłość dostarcza wielu cennych informacji o Twoich zasobach, sile i możliwościach do radzenia sobie z obecnymi i przyszłymi problemami.

2. Pozytywne spojrzenie, czyli terapia w różowych okularach

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach przyjmuje optymistyczną perspektywę, a ta pozwala motywować klientów i dawać im dużą wiarę w pozytywną przyszłość. Co ważne, według nurtu TSR, każdy z nas posiada wewnętrzne zasoby i możliwości do radzenia sobie z przeciwnościami dnia codziennego. Niestety często nie dostrzegamy naszej wewnętrznej siły, a celem terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach jest wydobycie Twoich najmocniejszych cech.

3. Indywidualne podejście i autonomia klienta

W terapii TSR terapeuta nie odgrywa roli eksperta. To Twój przewodnik i partner w procesie terapeutycznym. Terapeuta w pełni wspiera Cię w odkrywaniu Twoich wewnętrznych zasobów i pomaga spojrzeć na bieżące problemy z zupełnie innej perspektywy. Jednak finalnie to zawsze Ty jesteś w stu procentach twórcą swojej przyszłości. 

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach mocno angażuje klienta w proces terapeutyczny. Oznacza to, że to Ty wyznaczasz jej cele i odnajdujesz najlepszą drogę do ich samodzielnej realizacji. Takie podejście ma na celu wzmocnienie Twojej autonomii i zbudowania poczucia pełnej odpowiedzialności za własne życie.

4. Fokus na wynik

Praca w nurcie TSR skupia się na osiąganiu konkretnych rezultatów, które wcześniej zostały zdefiniowane przez samego klienta. Takie podejście zapewnia ogromną motywację do aktywnego działania.

Jak mierzone są Twoje postępy?

Warto wiedzieć, że w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, bardzo ważne jest stałe monitorowanie postępów. Terapeuta (Twój przewodnik w procesie terapeutycznym) regularnie monitoruje i ocenia efekty Twojej pracy. Jeśli trzeba – aktywnie motywuje Cię do zmian oraz intensywniejszego działania.

Kiedy osiągniesz już swoje cele, a pozytywne zmiany w Twoim życiu są staną się widoczne, wspólnie z terapeutą decydujesz o tym, że terapia TSR zostaje zamknięta bądź zredukowana do spotkań podtrzymujących. 

Wysoka skuteczność i efektywność

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest uznawana za terapię krótkoterminową w porównaniu do wielu innych nurtów w psychoterapii. Warto jednak mieć świadomość, że czas trwania terapii jest uzależniony od wielu czynników. Wiele bowiem zależy od złożoności problemu z jakim zgłasza się klient, zaangażowania klienta oraz jego indywidualnych potrzeb. Warto tym samym podkreślić, że indywidualne podejście w terapii TSR pozwala dopasować ją w pełni do Twoich indywidualnych potrzeb, celów i charakteru.

tsr terapia

Terapia TSR – dla kogo?

Tak naprawdę terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest dla każdego, kto pragnie wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu.

Terapię TSR stosuje się w wielu dziedzinach życia i sprawdzi się między innymi u osób, które:

  • borykają się z konkretnymi problemami życiowymi i chcą znaleźć ich skuteczne rozwiązanie;
  • mają depresję, zaburzenia lękowe, nerwicę oraz przechodzą kryzys;
  • chcą się rozwijać i wprowadzać pozytywne zmiany w swoim życiu;
  • przechodzą przez kryzys w związku lub chcą lepiej komunikować się z innymi ludźmi;
  • osobom z uzależnieniami;
  • wszystkim osobom z doraźnymi problemami, które szukają skutecznej drogi do rozwiązania problemu.

Dzięki terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach zapanujesz nad swoim problemem i odkryjesz swoje najmocniejsze strony.

Do góry