ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

Psychoterapia par i małżeństw

Wasz klucz w drodze do harmonijnego i satysfakcjonującego związku

Związek to szczególna relacja. Dwie, niegdyś obce osoby postanawiają iść razem przez życie. Relacja dwóch osób to fascynująca podróż pełna radości, emocjonujących uniesień, wzlotów, a także (niestety) również upadków.

Zdarza się, że nawet najbardziej harmonijne i zgrane pary napotykają na pewnego trudności w relacji. Kryzysy wynikają bardzo często z wzajemnego niezrozumienia, a także różnic w podejściu do życiowych oczekiwań. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że kryzys jest całkowicie naturalnym zjawiskiem dla relacji, które rozwijają się w czasie.

Terapia dla par to narzędzie, które pozwoli Wam odzyskać równowagę w związku i lepiej zrozumieć siebie nawzajem.

Psychoterapia par i małżeństw

Terapia dla par krok po kroku

Jak wygląda terapia dla par?

Psychoterapia dla par odbywa się w bezpiecznym dla Was środowisku, gdzie terapeuta przyjmuje rolę neutralnego mediatora. Terapeuta nie ocenia żadnej ze stron, próbuje zrozumieć źródło Waszych problemów i wskazać drogę do naprawy Waszej relacji.

Na samym początku terapii kluczowe jest poznanie Waszej aktualnej sytuacji, oczekiwań każdego z partnerów, a także wspólne określenie celów terapii.

Terapia dla par może obejmować różnorodne techniki i czerpać z różnych nurtów w psychoterapii. W trakcie terapii możecie dodatkowo otrzymywać wspólne zadania do wykonania, gdzie na bieżąco obserwujecie i opisujecie zachodzące zmiany w Waszym związku.

1. Zrozumienie problemów w Waszym związku

W pierwszym kroku terapeuta poznaje historię Waszego związku, Wasze aktualne problemy, a także poznaje perspektywę i oczekiwania obu stron. Wspólnie z terapeutą wyznaczacie cel Waszej terapii.

2. Otwarte wyrażanie potrzeb i uczuc

W przyjaznej i neutralnej atmosferze uczycie się wyrażać swoje bolączki, uczucia i wzajemne oczekiwania. Stworzenie bezpiecznego azylu i przestrzeni do otwartych rozmów, pomaga spojrzeć na Wasze problemy z innej perspektywy. Każde z Was ma również szansę na otwarte wyrażanie swoich w bezpiecznym środowisku.

3. Identyfikowanie problemów

Terapeuta przygląda się z zewnątrz temu, jak się wzajemnie komunikujecie. Identyfikuje również przyczyny, które mogą Wam utrudniać wzajemne zrozumienie.

4. Stworzenie strategii dążącej do zbudowania lepszej relacji

W czasie terapii otrzymujecie skuteczne narzędzia do zbudowania lepszej relacji. Nauczycie się efektywniej wyrażać swoje potrzeby oraz to, co Was najbardziej boli w relacji. Poznacie skuteczne sposoby na to, aby na nowo zbudować bliskość i intymność w Waszym związku.

Psychoterapia par i małżeństw

Jak długo trwa terapia dla par? Dla kogo jest psychoterapia dla par?

Długość trwania terapii to bardzo indywidualna kwestia. Wiele zależy od złożoności Waszych problemów i postępów, które terapeuta identyfikuje w czasie trwania terapii.
Psychoterapia dla par może być zarówno krótkoterminowa i obejmować kilka sesji, a także być dłuższa skupiać się na głębszych aspektach relacji. Wspólnie z terapeutą wyznaczycie optymalny czas trwania terapii i satysfakcjonujące dla Was.

Terapia dla par skierowana jest dla osób, które zmagają się z kryzysem w związku i trudnościami komunikacyjnymi. Warto zdecydować się na terapię dla par, jeśli chcecie:

  • wyjść z głębokiego kryzysu;
  • rozwiązać nawarstwiające problemy w Waszym związku;
  • lepiej zrozumieć perspektywę partnera;
  • zbudować na nowo więź i intymność w związku.

Warto również podkreślić fakt, że terapia dla par nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które zmierzają się z głębokim kryzysem w związku. Wspólna psychoterapia pomoże Wam wypracować lepszą komunikację, umiejętność skuteczniejszego wsłuchiwania się w potrzeby drugiej osoby i pogłębić Wasz związek. Terapia dla par może być również skutecznym narzędziem profilaktycznym do wzmacniania zdrowych relacji w związku.

Pamiętaj: każdy kryzys może być dla Was szansą, a nie zagrożeniem. Skuteczne rozpracowanie problemów może umocnić Wasz związek i zbudować jeszcze silniejszą relację.

MindWell

Poznaj specjalistów z zakresu terapii par i małżeństw

Do góry