ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

Uzależnienie od hazardu – rozegraj najważniejszą w swoim życiu rozgrywkę: grę o wolność

Czas
Mindwell Centrum Terapeutyczne
Czas

Twoje życie zaczyna przypominać rosyjską ruletkę? Czujesz, że utraciłeś bądź utraciłaś kontrolę nad swoimi decyzjami, a gry losowe stały się Twoją obsesją? A może jest wręcz przeciwnie – ciągle masz poczucie, że to tylko niewinna zabawa, którą w każdej chwili możesz przerwać? Dlaczego więc tego nie zrobisz? 

Czym jest uzależnienie od hazardu i dlaczego jest tak niebezpieczne?

W dzisiejszym wpisie zdefiniujemy uzależnienie od hazardu, zaprezentujemy fazy wchodzenia w ten niebezpieczny i destrukcyjny nałóg, a także wskażemy możliwe drogi wyjścia z uzależnienia. Gdzie kończy się niewinna gra, a zaczyna niebezpieczna gra o zdrowie i życie?

Zapraszamy do lektury!

Życie to nie film

Napiszmy to wprost: piękne wnętrza kasyn wyglądają dobrze wyłącznie w filmach o Jamesie Bondzie. Wielu ludzi (zazwyczaj tych, który nigdy nie mieli styczności z hazardem) kojarzy kasyna wyłącznie z ludźmi sukcesu, wielkimi walizkami pieniędzy, pięknymi kobietami i eleganckimi mężczyznami w smokingach. W końcu popkultura na przestrzeni dziesiątek lat karmiła nas właśnie takim obrazami gier losowych! Niestety życie to nie film, a hazard jest niebezpiecznym uzależnieniem, które przyczynia się do wielu ludzkich dramatów.

Obsesyjne granie, której stawką są wielkie pieniądze i Twoje relacje z najbliższymi

Uzależnienie od hazardu (znane jest również jako patologiczne lub kompulsywne granie), to poważny problem zdrowotny, który zwykle prowadzi do negatywnych konsekwencji zarówno dla jednostki, jak i dla społeczeństwa ogółem. Owszem, początkowo hazard może wydawać Ci się zupełnie niewinnym zajęciem. W końcu mocno oddziałuje na Twoją wyobraźnię. Stawką są w końcu wielkie pieniądze, które wydają Ci się łatwe do zdobycia. To dość kusząca obietnica, prawda?

Warto jednak już w tej chwili zrozumieć, że w rzeczywistości hazard stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia, relacji oraz stabilności finansowej. Chwila ekscytacji, a nawet początkowe wygrane szybko mogą przerodzić się w pasmo porażek: długów, zerwanych relacji z bliskimi, a nawet… prób samobójczych.

Jak wyglądają poszczególne fazy uzależnienia od hazardu?

Uzależnienie od hazardu rozwija się stopniowo i bardzo podstępnie. Na początku zwykle towarzyszy nam ogromna ekscytacja, która krok po kroku może prowadzić do całkowitej utraty kontroli nad życiem.

  • Faza rozpoczęcia, czyli eksploracja

Na samym początku hazard zwykle traktujemy jako niewinną rozrywkę. To z pozoru dobra zabawa i relaks, która może przerodzić się w niebezpieczną obsesję. Dodatkowo początkowe wygrane mogą znacząco wzmacniać pozytywne odczucia. Wtedy wchodzimy do gry jeszcze intensywniej…

  • Faza intensyfikacji, czyli rozpoczęcie regularnego grania

W tej fazie zaczynamy stopniowo zwiększać ilość naszego czasu poświęconego na gry losowe, a także… zwiększamy ilość naszych pieniędzy. Gramy coraz częściej i regularnie. Zwykle towarzyszą nam coraz większe emocje związane z hazardem. Czujemy dużą ekscytację, która motywuje nas do dalszych rozgrywek. Na tym etapie gracz może zaczynać już swoje zawodowe obowiązki, a także społeczne. Dotychczasowe hobby i wszelkie pasje idą w tak zwaną odstawkę.

  • Faza krytyczna, czyli utracenie kontroli

Sytuacją krytyczną stają się zauważalne zaniedbania, która dostrzegają osoby z naszego otoczenia. W fazie krytycznej zwiększone wydatki, a nawet coraz większe straty pieniędzy, nie przyczyniają się do zaprzestania grania. Gramy coraz częściej i bardziej ryzykownie. Na tym etapie mogą pojawiać się pierwsze poważne problemy związane z finansami. Zaczynamy popadać w długi i spada nasza zdolność do funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. Gry hazardowe stają się najważniejszym aspektem naszego życia. 

  • Faza upadku, czyli znaczące pogorszenie zdrowia psychicznego

Na ostatnim etapie zaczynamy jeszcze mocniej doświadczać negatywne konsekwencje naszego uzależnienia od hazardu. Znaczącemu pogorszeniu może ulec również nasze zdrowie (zarówno psychiczne, jak i fizyczne). W tej fazie uzależnieni często tracą pracę, a także rujnują ostatecznie relacje ze swoimi bliskimi. W skrajnych przypadkach długotrwałe granie może prowadzić do depresji, zaburzeń lękowych, a nawet… doprowadzać do prób samobójczych. 

Hazard to tak naprawdę gra, w której stawką jest nasze zdrowie i życie

Widzisz zatem doskonale to, jak złudna może być początkowa ekscytacja. Niestety statystyki są nieubłagane i z roku na rok biją na alarm. Jak podaje CBOS, aż 37 proc. Polaków powyżej 15. roku życia uprawia hazard. Oczywiście hazard to nie tylko kasyna czy gra na tak zwanych automatach. Warto w tym miejscu podkreślić, że hazard obejmuje wszelkie zakłady, w których stawką są pieniądze, a o naszej wygranej decyduje los. 

Wśród Polaków najpopularniejsze gry hazardowe to zakłady Totalizatora Sportowego oraz zdrapki. Grając zawsze warto zadać sobie pytanie i odpowiedzieć na nie szczerze: Czy chcesz przypadkowi oddać swoje dotychczasowe życie i relacje?

Po czym poznać uzależnienie od hazardu?

W tym momencie warto zwrócić na wszelkie sygnały ostrzegawcze:

Czy hazard wiąże się u Ciebie z brakiem kontroli i regularnie zwiększasz stawki w grach czy zakładach? 

A może zaczynasz ukrywać swój wstydliwy problem przed bliskimi i odczuwasz już teraz negatywne skutki grania? 

Brak kontroli, pozorna ucieczka od problemów i pogarszająca się sytuacja finansowa czy zdrowotna, to moment, w którym warto zagrać o swoje życie.

Jak wyjść z pułapki hazardu?

Walka z uzależnieniem od gier losowych stanowi duże wyzwanie. Nie oznacza to jednak, że nie jest niemożliwe! Najlepszym możliwym krokiem jest poproszenie o pomoc specjalisty i udanie się na terapię, która pozwoli nam wyjść z sideł tego niebezpiecznego uzależnienia. 

Doświadczony psychoterapeuta (terapeuta uzależnień) pomoże Ci krok po kroku zrozumieć to, dlaczego hazard stał się źródłem Twoich problemów. Wszystko ma bowiem swoje drugie dno. Niezwykle ważne jest zastosowanie technik, które pomogą Ci zapanować nad trudnościami i różnego rodzaju pokusami. Terapia jest bez wątpienia najskuteczniejszą drogą do odzyskania swojej wolności. 

Chcesz rozpocząć swoją grę o nowe, lepsze życie, które jest wolne od hazardu? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby uzyskać wsparcie.

Do góry