ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

Kryzys małżeński – jak go zażegnać?

Czas
Mindwell Centrum Terapeutyczne
Czas

Stało się. Twoje niegdyś idealne małżeństwo dopadł kryzys. A Ty? Nie możesz spać, masz natłok dręczących myśli, a każdy kolejny dzień z partnerem bądź partnerką, staje się jedynie coraz większym koszmarem. Nie tak miało wyglądać Wasze życie po ślubie, prawda?

Czy zawsze warto jest walczyć o związek?

Twoje małżeństwo już w niczym nie przypomina tej wspaniałej i romantycznej  relacji, która łączyła Was na samym początku związku. Może nawet… już wcale nie pamiętasz dobrych momentów?

Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z kryzysem w małżeństwie, zapraszamy do dalszej lektury artykułu na naszym blogu!

Krok pierwszy: rozpoznanie kryzysu

Rozpoznanie kryzysu małżeńskiego jest pierwszym krokiem w drodze do jego zażegnania. Warto już na samym wstępie zaznaczyć, że kryzys w relacji nie pojawia się z dnia na dzień. Kryzysy zwykle rozwijają miesiącami, a nawet latami. Im szybciej podejmiecie pierwsze kroki, tym lepiej. Pamiętaj, że czas gra na Waszą korzyść. 

Co najczęściej świadczy o kryzysie w relacji? Pora na odpowiedzenie sobie szczerze na kilka kluczowych pytań i zapoznanie się z najczęstszymi sygnałami, które mogą świadczyć o trudnościach w małżeństwie.

  • Czy Wasza komunikacja ogranicza się do codziennych spraw?

Dawniej potrafiliście rozmawiać ze sobą godzinami na różnorodne tematy, a obecnie Wasza komunikacja ogranicza się jedynie do codziennych spraw? Unikacie podejmowania trudnych tematów?

  • Czy częściej się kłócicie?

Częściej niż zwykle dochodzi między Wami do konfliktów i nie potraficie już rozwiązywać trudności w sposób konstruktywny, ponieważ górę zazwyczaj biorą emocje?

  • Czy brakuje między Wami intymności?

Wasza aktywność seksualna spadła i coraz rzadziej dochodzi między Wami do intymności w postaci czułych gestów i dotyku?

  • Czy spędzacie ze sobą coraz mniej czasu?

Każde z Was coraz częściej się izoluje, ograniczacie wspólne wyjścia i poświęcacie czas głównie swoim odrębnym zajęciom i hobby?

  • Czy masz poczucie, że Wasze oczekiwania od życia zmieniły się?

Okazuje się, że już praktycznie przestaliście patrzeć w tym samym kierunku i więcej Was dzieli niż łączy? Przyczyną kryzysów w małżeństwie jest nie tylko zmiana życiowych priorytetów, ale również nagła zmiana jednego lub obojga partnerów, takie jak: używki, uzależnienia, depresja bądź pracoholizm. 

Warto na tym etapie zaznaczyć, że powyższe sygnały nie oznaczają tego, że Wasze małżeństwo jest skazane już wyłącznie na porażkę. Istotne jest to, aby nie bagatelizować objawów i nie przyglądać się pasywnie narastającemu napięciu. Takie zachowanie może doprowadzić Was jedynie do jeszcze większej frustracji i… rozstania.

Krok drugi: zidentyfikowanie przyczyn kryzysu

Każda relacja ma swoją dynamikę. Wspominaliśmy już o tym, że kryzysy w małżeństwie są wręcz nieuniknione. Aby jeszcze lepiej zrozumieć źródła swoich problemów, warto przyjrzeć się najczęstszym powodom kryzysów w małżeństwie:

  1. Indywidualne kryzysy jednego lub obojga partnerów.

Pierwszy typ kryzysu małżeńskiego wynika z osobistych problemów jednego lub obu partnerów. Mogą to być kwestie takie jak: depresja, uzależnienia, problemy z samooceną, pracoholizm, a nawet nieprzepracowane aspekty z dzieciństwa, które w dorosłym życiu wyszły na światło dzienne. Warto zaznaczyć, że każdy osobisty kryzys może mieć ogromny wpływ całą dynamikę małżeństwa.

  1. Kryzys wynikający z dynamiki Waszej relacji.

Drugi typ kryzysu małżeńskiego jest wynikiem w pełni naturalnych zmian, jakie zachodzą w relacji w miarę upływu czasu. Początkowa pasja i zauroczenie zwykle zawsze słabnie, a codzienne obowiązki i rutyna mogą znacząco wpłynąć na jakość Waszego związku. Warto pamiętać o tym, że nic w relacjach nie jest na stałe.

  1. Zewnętrzne czynniki wpływające na Wasze małżeństwo

Trzeci typ kryzysu małżeńskiego związany jest z różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi, do których możemy zaliczyć między innymi: trudności finansowe, konflikty z rodziną bądź przyjaciółmi. Otoczenie może mieć wpływ na Waszą relację, podobnie jak zewnętrzne konflikty i trudności.

Krok trzeci: samodzielna próba rozwiązania źródeł problemów bądź zwrócenie się o pomoc do specjalisty

To niezwykle ważny krok, który od obojga partnerów wymaga dużej otwartości, empatii i umiejętności zrozumienia swoich wzajemnych potrzeb i pragnień. Niestety zwykle wtedy, kiedy górę biorą emocje, ciężko jest racjonalnie i konstruktywnie ocenić źródło problemów.

W tym momencie terapia małżeńska u doświadczonego psychoterapeuty może być kluczowym i ostatecznym krokiem do przezwyciężenia kryzysu małżeńskiego. Być może to również moment na to, aby podjąć dojrzałą i przemyślaną decyzję o rozstaniu. Terapia małżeńska może być skutecznym narzędziem naprawy Waszej relacji, pod warunkiem, że obydwoje partnerów jest w nią zaangażowanych. 

Chcesz zawalczyć o swoje małżeństwo? Skontaktuj się z nami i zapytaj o terapię małżeńską

Do góry