ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

Pierwsza wizyta u psychologa seksuologa – przełam wstyd i zacznij czerpać satysfakcję ze swojej intymności.

Czas
Mindwell Centrum Terapeutyczne
Czas

Tematy związane z seksem i Twoją seksualnością stanowią dla Ciebie tabu? Bez obaw.

Dlaczego warto zgłosić się do psychologa seksuologa?

Wiedz, że sfera seksualna stanowi nieodłączny element życia każdego z nas! Niestety dla wielu osób nadal sfera intymności jest ona tematem trudnym, a niejednokrotnie… stanowi ona powód do wstydu. 

Zapewniamy Cię, że wizyta u specjalisty – psychologa seksuologa jest pierwszym krokiem do przekroczenia wszelkich barier w Twojej głowie i odkrycia pełni satysfakcji z życia intymnego. W poniższym wpisie omówimy najczęstsze problemy, z jakimi możesz zgłosić się do specjalisty oraz zaprezentujemy to, jakie realne korzyści może przynieść psychoterapia związana z tym obszarem. Zapraszamy do lektury!

Z jakim problemem możesz zgłosić się do psychologa seksuologa?

Na wstępie zaznaczymy, że psycholog seksuolog to psycholog specjalizujący się w obszarze seksualności, a dodatkowe wykształcenie z zakresu seksuologii potwierdza Certyfikat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. 

Psycholog seksuolog może zaoferować Ci pełne wsparcie związane ze zrozumieniem Twoich potrzeb, akceptacji czy rozwiązywaniem wszelkich problemów emocjonalnych, które bardzo często mocno wpływają na sferę intymną. Jeśli tematy związane z Twoją seksualnością są dla Ciebie powodem do wstydu, to wizyta u tego specjalisty pomoże Ci przełamać tabu oraz w pełni otworzyć się na rozmowę. Terapeuta tworzy bezpieczny azyl i miejsce na otwartą rozmowę. 

Z jakimi problemami możesz zgłosić się do specjalisty?

  • Trudności z pożądaniem, podnieceniem, a także znaczący spadek libido;
  • Zaburzenia erekcji lub ejakulacji;
  • Ból podczas stosunku i poczucie ogólnego dyskomfortu;
  • Zmiany w Twoim życiu seksualnym;
  • Problemy z orientacją seksualną i tożsamością płciową;
  • Przeżyte traumy i przykre doświadczenia (również te niezwiązane z życiem seksualnym);

W ostatnim czasie zauważasz u Ciebie któryś z powyższych problemów? Specjalista do którego się zgłosisz, pomoże Ci zidentyfikować ich źródło oraz je odpowiednio przepracować. Z pewnością indywidualna psychoterapia pozwoli Ci na nowo czerpać pełną satysfakcję z życia intymnego. 

Wiedz, że seks zwykle zaczyna się od… głowy

Warto wiedzieć, że problemy związane z naszym życiem seksualnym mogą mieć różne źródła. Bardzo często należą do nich czynniki emocjonalne, które warto przepracować właśnie z psychologiem seksuologiem. Problemy związane ze sferą seksualną często związane są również z trudnościami w budowaniu odpowiedniej relacji z partnerem bądź partnerką. Nie bez znaczenia są również problemy z samoakceptacją swojego ciała i seksualności. 

Czym różni się psycholog seksuolog od lekarza seksuologa?

Lekarz seksuolog oraz psycholog seksuolog to specjaliści, których wiedza i kompetencje wzajemnie się uzupełniają. Warto wiedzieć, że psycholog seksuolog nie ma prawa do przeprowadzenia badań Twoich narządów płciowych. Z kolei lekarz seksuolog nie może przeprowadzić testów psychologicznych, ponieważ może je wykonać wyłącznie psycholog. Być może psycholog seksuolog w czasie terapii poprosi Cię o wykonanie badań u lekarza. Z kolei lekarz seksuolog może pokierować Cię na psychoterapię bądź jednorazową konsultację u psychologa, aby zweryfikować podłoże psychiczne Twoich problemów.

Warto wiedzieć, że lekarz seksuolog leczy bądź diagnozuje problemy fizjologiczne związane ze sferą Twojej seksualności. Mogą to być przykładowo problemy hormonalne, zaburzenia układu rozrodczego bądź różnego rodzaju choroby zakaźne. Lekarz może również przepisać Ci odpowiednie leki.

Pierwsza wizyta: Jak wygląda proces terapii u psychologa seksuologa?

Wspominaliśmy już, że wiele problemów związanych z seksualnością zaczyna się w Twojej głowie. Pierwsza wizyta u psychologa może być zatem przełomowa w Twoim podejściu do tematów tabu oraz otworzyć Ci nowe drzwi do pełnej satysfakcji ze swojej intymności. Po wstępnej rozmowie i diagnozie, specjalista dobiera odpowiednią metodę pracy opartej na zaufaniu i otwartości. 

Pamiętaj: niezależnie od tego, z jakim problemem zgłosisz się do psychologa seksuologa, możesz liczyć na pełne zrozumienie, przełamanie tabu i pracę w bezpiecznym i zaufanym środowisku.

Do góry