ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

Stres – przyjaciel czy wróg?

Czas
Mindwell Centrum Terapeutyczne
Czas

Odkryj skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem.

Jakie skojarzenia wzbudza w Tobie słowo „stres”? Czy na samą myśl o stresie ogarnia Cię niepokój, zniecierpliwienie i lekki ból brzucha? Prawdą jest, że większość z nas kojarzy sytuacje stresowe wyłącznie z negatywnymi emocjami. Jednak czy słusznie? Zrozumienie, że stres sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły, to pierwszy krok do tego, aby skutecznie nad nim zapanować!

Krok pierwszy: zrozum wroga

Zacznijmy od samego początku i zadajmy pytanie: Czym właściwie jest stres? 

Warto wiedzieć, że stres jest naturalną reakcją Twojego organizmu na sytuacje, które wymagają od Ciebie większego wysiłku, zaangażowania lub po prostu szybszego dostosowania się do konkretnego zdarzenia. Dotyka on każdego i jest zupełnie naturalną reakcją. To stały towarzysz naszego życia, który ma dwa oblicza: negatywną i pozytywną. To w dużej mierze od Ciebie zależy, czy przyniesie on dobre, czy złe skutki do twojego życia. Okazuje się, że kluczem jest sposób jego doświadczania oraz poznanie skutecznych technik do zarządzania stresem.

Krok drugi: poznaj dwa oblicza stresu

Wiesz już, że stres ma dwie twarze. Może by on niezwykle pomocny i motywujący. Kiedy masz do czynienia z krótkotrwałym i umiarkowanym stresem, jesteś zmotywowany i pobudzony do działania. Eustres wzmacnia Twoją czujność, motywację do działania i kreatywność.

Po drugiej stronie barykady znajduje się on. Dystres, czyli niepożądane oblicze stresu, które należy ujarzmić. Dystres pojawia się wtedy, kiedy poziom jego doświadczania jest niezwykle intensywny, długotrwały, a Ty… nieodpowiednio nim zarządzasz. 

Niestety nadmiar negatywnego stresu może doprowadzić do zaburzeń snu, problemów emocjonalnych czy ogólnego wyczerpania całego organizmu. Najważniejsze jest to, aby minimalizować negatywne skutki dystresu i wykorzystywać maksymalnie potencjał eustresu. 

Krok trzeci: ujarzmij wroga

Tylko… jak tego dokonać? Na szczęście jest wiele skutecznych technik, które pozwolą Ci zapanować nad wrogiem!

  1. Zidentyfikuj źródło problemu

Pierwszym (i najważniejszym) krokiem jest zrozumienie tego, co właściwie jest źródłem negatywnego stresu. Zadaj sobie pytanie: Dlaczego określone sytuacje bądź myśli wywołują u mnie sytuacje stresowe? Już samo zdefiniowanie źródła problemu, może być niezwykle pomocne w zapanowaniu nad sytuacją stresową. 

  1. Daj sobie odetchnąć

Nieustanny pęd życiowy sprawia, że zatracasz się w danej sytuacji i nie dajesz sobie ani chwili na wytchnienie. Już jeden dzień, który będzie odstępstwem od codziennej rutyny, pozwoli Ci spojrzeć z większym dystansem na Twoją aktualną sytuację.

  1. Po prostu… oddychaj!

Wiele mówi się o technikach relaksacyjnych, które bazują na powolnym i świadomym oddychaniu. Praca nad oddechem obniży poziom Twojego kortyzolu, zwiększy dopływ tlenu do komórek, a także zapewni Ci skupienie się na czymś innym, a to pozwoli przerwać ciąg złych myśli. Ćwiczenie uważności jest niezwykle pomocne w redukcji stresu!

  1. Ćwicz regularnie

To potwierdzone. Aktywność fizyczna skutecznie pomaga w rozładowaniu stresu, a także zapewnia dobry nastrój. Wszystko to dzięki endorfinom, które są wytwarzane podczas wysiłku, dotlenienia organizmu oraz energii ze słońca! Do tego podczas wysiłku zapominasz o stresującej sytuacji i masz więcej energii do zmierzenia się z codziennością. 

  1. Praktykuj zdrowy styl życia

Równowaga życiowa to gwarancja uzyskania równowagi emocjonalnej. Zadbaj o regularny sen, zdrową dietę i ogranicz używki. To wszystko pomoże Ci zapanować nad negatywnymi konsekwencjami stresu.

  1. Kiedy potrzeba – nie bój się prosić o wsparcie

Są sytuacje, w których stresu jest tak dużo, że potrzebujesz wsparcia psychologa. Nie bój się wyciągnąć do niego dłoni! 

Pamiętaj: dbaj o swoją równowagę życiową i podejmuj skuteczne działania, aby zapanować nad złymi konsekwencjami stresu. Zaproś do swojego życia spokój i naucz się skutecznie zapanować nad stresem.

Do góry