ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

Niskie poczucie własnej wartości. Z czego wynika i jak zyskać większą pewność siebie?

Czas
Mindwell Centrum Terapeutyczne
Czas

Czy często zdarza Ci się wątpić we własne możliwości? A może zastanawiasz się nad tym, dlaczego niektórzy ludzie wydają się być pewniejsi siebie, pomimo wielu życiowych niepowodzeń? To pytania, które wiele osób zadaje sobie na różnych etapach swojego życia. Faktem jest, że niskie poczucie własnej wartości może stawać na drodze do osiągnięcia życiowych celów i spełnienia. Jak zatem zyskać większą wiarę w siebie?

Dobra wiadomość jest taka, że w każdym momencie swojego życia możesz odbudować swoją pewność siebie, a tym samym skończyć z ciągłą krytyką i blokadami. Kluczowe będzie jednak zrozumienie tego, z czego wynika Twój problem. 

W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak niskie poczucie własnej wartości może wpływać na Twoje życie i co możesz zrobić, aby to zmienić. Dowiesz się również, jakie czynniki wpływają na Twoje niskie poczucie wartości, a także poznasz praktyczne kroki do jej odbudowania. Jeśli chcesz zyskać większą pewność siebie w życiu codziennym, to zachęcamy Cię do dalszej lektury!

Poczucie własnej wartości – klucz do życiowej satysfakcji

Poczucie własnej wartości odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. To, jak postrzegasz siebie, wpływa na Twoje wybory, relacje i ogólną jakość życia. Niemniej jednak, bardzo wiele osób boryka się z niskim poczuciem własnej wartości. Może to prowadzić do licznych problemów emocjonalnych i społecznych. Jakie są zatem główne przyczyny niskiej niskiego poczucia własnej wartości?

Dlaczego tak nisko oceniasz swoje możliwości?

Przyczyn może być wiele i często niskie poczucie własnej wartości ma swoje źródło w trudnych doświadczeniach życiowych. Niektóre z głównych źródeł niskiej samooceny wynikają z:

  • Negatywnych doświadczeń z dzieciństwa 

Jeśli jako dziecko doświadczałeś bądź doświadczałaś częstej krytyki, kar lub zaniedbywania, to takie zachowania mogły znacząco wpłynąć na Twoje obecne przekonania o własnej wartości. Narzucone z góry przekonania mogą być źródłem niskiego poczucia własnej wartości. Dzieci potrzebują ciepła, miłości i akceptacji od swoich rodziców i opiekunów. Brak tych elementów może prowadzić do wielu trudności w dorosłym życiu.

  • Życiowych niepowodzeń i braku spełnienia oczekiwań innych osób

W trakcie swojego życia większość z nas doświadcza różnego rodzaju niepowodzeń. Jest to całkowicie normalne! Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie spełniamy nierealnych oczekiwań, zarówno swoich, jak i innych osób. Warto zatem je przepracować , aby cieszyć się pełnią życia. 

  • Nieustannego porównywania się do innych

Nieustannie scrollujesz Instagrama bądź Facebooka i… masz poczucie, że Twoje życie nie jest tak barwne i atrakcyjne jak Twoich znajomych bądź influencerów? Niestety współczesne społeczeństwo sprzyja porównywaniu się do innych ludzi. Dodatkowo wielu z nas kreuje nierealny obraz samego siebie w mediach społecznościowych. To ogromna pułapka! Skupiając się wyłącznie na osiągnięciach innych, Twoje poczucie własnej wartości może znacząco ucierpieć. Ważne jest, aby zacząć żyć pełnią życia i skupić się na własnych doświadczeniach, a nie tkwić w nierealnym świecie, który jest bardzo często pustą kreacją. 

  • Krytycznego dialogu wewnętrznego

Wszystkie Twoje myśli i wewnętrzny monolog, który prowadzisz sam lub sama ze sobą, mogą mieć ogromny wpływ na Twoje poczucie wartości. Niezwykle ważne jest odrzucenie wewnętrznego krytyka i zatrzymanie projekcji, która tylko podkopuje Twoje poczucie własnej wartości. Z pewnością przypisywanie sobie negatywnych etykiet negatywnie wpływa na Twój dobrobyt. To jak rozpędzona kula śnieżna, która narasta i… nie prowadzi do nikąd.

  • Braku wsparcia bliskich osób

Utrzymywanie dobrych relacji z rodziną i bliskimi odgrywa znaczącą rolę w budowaniu pewności siebie i psychicznego dobrobytu. Każdy z nas potrzebuje wsparcia innych osób do budowania zdrowych relacji z samym sobą. Niestety osoby z niskim poczuciem wartości często popadają w tak zwane błędne koło i izolują się od innych osób. Często wynika to z obawy przed brakiem akceptacji bądź negatywną oceną. To może prowadzić do pogłębienia problemu, dlatego tak ważne jest otaczanie się ludźmi, którzy nas wspierają i nie wykazują toksycznych zachowań.

z „kocha” samego siebie?

Jak niskie poczucie własnej wartości może wpływać na Twoje życie? 

Niskie poczucie własnej wartości może wpływać negatywnie na wiele obszarów Twojego życia. Osoba z niskim poczuciem własnej wartości może mieć trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi. Może unikać bliskości z innymi, obawiając się odrzucenia lub obwiniając siebie za problemy w relacjach.

Niskie poczucie własnej wartości może mieć również negatywny wpływ na Twój rozwój i karierę. Możesz unikać zatem wszelkich wyzwań zawodowych, bać się ewentualnej porażki i nie ubiegać o awanse bądź podwyżki.

W końcu dochodzimy do zdrowia psychicznego i fizycznego. Nieprzepracowane problemy wynikające z Twojej przeszłości, mogą doprowadzić do problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak: depresja, lęki czy nerwice. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości często izolują się, prowadzą niezdrowy tryb życia i unikają aktywności fizycznej. Tym samym… znowu dochodzimy do błędnego koła. Jeśli czujesz, że nieustannie podkopujesz własny obraz siebie, to najwyższa pora przerwać machinę destrukcyjnych zachowań. Możesz próbować o siebie zawalczyć, zyskać większą pewność siebie i w końcu zacząć żyć pełnią życia. 

Jak zyskać większą pewność siebie?

Pierwszym krokiem do zwiększenia poczucia własnej wartości jest zrozumienie tego, że każdy człowiek ma unikalny zestaw cech. Niezależnie od przeszłych błędów czy niepowodzeń, każdy z nas zasługuje na miłość, szacunek i akceptację. 

Warto regularnie pracować nad samoakceptacją i przestać być nieustannie swoim własnym krytykiem. Niezwykle pomocne mogą być techniki medytacyjne i ćwiczenia uważności, aby na nowo odkryć swoją wewnętrzną siłę. Niezwykle cenne jest również skupienie się na zajęciach, które dają poczucie satysfakcji i rozwijają nowe umiejętności. 

Pamiętaj, że niskie poczucie własnej wartości może początkowo wydawać się trudne do pokonania, ale nie jest to niemożliwe. Czasem konieczne jest wsparcie terapeutyczne. Terapia pozwoli Ci lepiej zrozumieć przyczyny niskiej samooceny, które mogą być głęboko zakorzenione i wynikać z Twojej przeszłości i doświadczeń życiowych. Psychoterapia pozwala nam zagłębić się w te przyczyny i pracować nad ich przezwyciężeniem. Dzięki pracy nad zmianą myśli i zachowań, możesz stopniowo budować poczucie własnej wartości.

Pamiętaj: każdy z nas zasługuje na miłość, szacunek i akceptację. Zawalcz o siebie, odkryj swój potencjał i zacznij żyć pełnią życia.

Do góry