ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

Nerwica natręctw a nerwica lękowa

Czas
Mindwell Centrum Terapeutyczne
Czas

Gdy natrętne myśli i wszechogarniający lęk nie dają spokoju

Nieustannie towarzyszą Ci silne emocje, poczucie ciągłego lęku, strachu, a w głowie wirują obsesyjne myśli?

Nerwica to zaburzenie, które charakteryzuje się wzmożoną aktywnością układu nerwowego. Według badania EZOP (pierwszego w Polsce badania epidemiologicznego zaburzeń psychicznych przeprowadzonego zgodnie z metodologią WHO) szacuje się, że w Polsce na zaburzenia nerwicowe cierpi aż 10% społeczeństwa. Oznacza to, że prawie 4 miliony Polaków może mieć zaburzenia nerwicowe. Jakie formy przybiera nerwica i jakie są jej główne przyczyny? O tym przeczytasz w poniższym artykule!

Niepoukładane myśli – czym jest nerwica?

Nerwica jest rodzajem zaburzenia psychicznego, któremu towarzyszą bardzo silne emocje. Są nimi zazwyczaj lęk, duży niepokój oraz nieustannie towarzyszący stres. Istnieje kilka rodzajów nerwicy, a najczęściej występujące to nerwica natręctw oraz nerwica lękowa. Nerwica może znacząco utrudniać nasze funkcjonowanie, a także obniżać jakość życia. Co ważne, nerwica wpływa zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego wsparcia u specjalistów, którzy zaproponują odpowiednie leczenie i pomogą zapanować nad tą uciążliwą dolegliwością.

Czy mam nerwicę?

Oczywiście diagnozę nerwicy należy powierzyć specjalistom. Rozpoznaniem zaburzeń nerwicowych zajmują się psycholodzy i psychiatrzy. Pierwszym krokiem do diagnozy jest wywiad medyczny, w którym uwzględniany jest rodzaj objawów, historia medyczna i czas trwania problemów. Psycholog lub psychiatra wyklucza również inne ewentualne zaburzenia, które mogą wiązać się z podobnymi objawami.

Co jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia nerwicowe? Przede wszystkim warto udać się na konsultację ze specjalistą. Warto jednak zwrócić uwagę na objawy, które mogę świadczyć o nerwicy.

Symptomy nerwicy – gdy myśli wymykają się spod kontroli

Istnieje kilka symptomów, które mogą świadczyć o występowaniu nerwicy. Pamiętaj jednak, że samo-diagnoza nigdy nie jest wystarczająca do stwierdzenia zaburzenia nerwicowego. Do najczęstszych objawów nerwicy należą:

  • Nieustannie powtarzające się natrętne myśli;
  • Duże trudności w koncentrowaniu się i zapanowaniu nad myślami;
  • Napięcie mięśniowe i drżenie rąk;
  • Nagłe ataki paniki;
  • Uczucie silnego niepokoju, strachu i lęku;
  • Problemy somatyczne, takie jak bóle głowy, bezsenność, bóle brzucha, zawroty głowy;
  • Nadmierne zamartwianie się o siebie i swoje zdrowie;
  • Unikanie trudnych sytuacji.

Osobom z nerwicą często towarzyszą natrętne i powtarzające się myśli, a często normalne objawy fizyczne interpretują jako symptomy poważnej choroby. Takie osoby często izolują się od społeczeństwa, unikają trudnych sytuacji (lub sytuacji trudnych wyłącznie w ich głowach), a na świat patrzą wyłącznie przez… czarne okulary. Należy jednak pamiętać, że osoby z zaburzeniami nerwicowymi mogą wykazywać różne zachowania, ate zależą zarówno od rodzaju nerwicy, jak i indywidualnych cech.

Rodzaje nerwicy – lęk czy obsesja?

Wspomnieliśmy już, że nerwica lękowa i nerwica natręctw należą do najczęściej diagnozowanych zaburzeń nerwicowych. Czym zatem charakteryzują się obie dolegliwości?

Nerwica lękowa – gdy lęk dominuje nad Twoim życiem

Osoby z nerwicą lękową doświadczają chronicznych ataków lęku i niepokoju. NIe potrafią nad nimi zapanować, a to powoduje duże problemy z koncentracją, zaburzenia snu oraz nieustanne uczucie napięcia.

Nerwica natręctw – gdy obsesyjnym działaniem próbujesz uporządkować niepokój

Osoby z nerwicą natręctw podświadomie próbują zmniejszyć uczucie lęku i strachu poprzez kompulsywne zachowania. Zazwyczaj są one irracjonalne i niezwykle czasochłonne. Może to być nieustanne sprawdzanie czegoś, liczenie, powtarzanie konkretnych słów, obsesyjne mycie rąk lub układanie przedmiotów.

Zaburzenia nerwicowe mają wiele twarzy, a dopiero konsultacja ze specjalistą może pomóc odsłonić ich przyczynę i źródła problemów.

Co stoi za obsesją? Poznaj główne przyczyny nerwicy

Należy pamiętać, że przyczyny nerwicy są bardzo złożone i stanowią kombinację wielu czynników. Niektórzy podają, że za występowanie zaburzeń lękowych w 70% odpowiadają czynniki środowiskowe, a w 30% czynniki genetyczne. Wśród głównych przyczyn nerwicy najczęściej wymienia się:

  • Wpływ otoczenia i środowiska

Są to wszelkie traumatyczne przeżycia, rodzinne konflikty, społeczna presja i długotrwałe konflikty.

  • Czynniki genetyczne

Istnieje wiele dowodów na to, że osoby mające wśród swoich krewnych osoby z zaburzeniami nerwicowymi, są bardziej narażone na te zaburzenia

  • Osobowość i cechy charakteru

Osoby nadmiernie odpowiedzialne, wykazujące cechy perfekcjonizmu i ze skłonnością do nadmiernego analizowania i myślenia, mogą częściej popadać w zaburzenia nerwicowe.

Czy można okiełznać nerwicę?

Oczywiście nerwicę można i należy leczyć. Po diagnozie wykonanej przez psychologa lub psychoterapeutę, warto podjąć się terapii, aby znacząco poprawić komfort swojego życia. Skuteczne leczenie nerwicy zazwyczaj obejmuje psychoterapię. Czasem jest ona wspomagana również leczeniem farmakologicznym.

Wielu specjalistów uważa, że terapia poznawczo–behawioralna (CBT) należy do najskuteczniejszych form psychoterapii dla pacjentów zmagających się z nerwicą. Terapia CBT pomaga łączyć kropki i lepiej zrozumieć źródła problemów. Psychoterapia wskazuje również skuteczne strategie radzenia sobie z obsesyjnymi myślami i kompulsywnymi zachowaniami. Należy jednak zaznaczyć, że wczesna terapia pomoże w zmniejszeniu nasilenia objawów. Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej. Dla nas, dla naszego zdrowia psychicznego, otoczenia i ogólnej jakości życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry