ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

Lista potrzeb i emocji, które mogą ożywić Twoje doświadczenia w życiu

Czas
Mindwell Centrum Terapeutyczne
Czas

Których potrzeb nie zaspokajasz w swojej codzienności? Stwórz listę potrzeb i emocji i zacznij żyć pełnią życia!

Czy uważasz, że jest osamotniona bądź osamotniony ze swoimi problemami, pogłębiającym się smutkiem bądź nieustannie towarzyszącym poczuciem niespełnienia? Frustracja, lęk czy smutek mogą być wynikiem niespełnionych potrzeb i związanymi z nimi nieprzepracowanymi emocjami. Co więcej – każdy z nas i to niezależnie od kultury czy kontekstu, posiada te same podstawowe potrzeby. Marshall Rosenberg, amerykański psycholog kliniczny, twórca metody komunikacji NVC, uważał, że istnieją uniwersalne potrzeby ludzkie, które łączą ludzi niezależnie od kultury, tła czy kontekstu życiowego. Te podstawowe potrzeby są fundamentalne dla naszej egzystencji i motywują większość naszych działań. Czy tak naprawdę jesteś osamotniona bądź osamotniony ze swoimi emocjami? Niekoniecznie. 

Codzienna praca nad uniwersalną listą potrzeb i emocji, pomoże Ci nie tylko zidentyfikować to, z czego wynika Twoje niezadowolenie czy frustracja, ale również poprawić jakość Twojego życia. W poniższym wpisie omówimy szczegółowo to, jak pracować nad listą potrzeb i emocji i pokażemy Ci, dlaczego warto robić to regularnie.

Zapraszamy do lektury!

Poznaj 6 podstawowych kategorii potrzeb

Nic co ludzkie nie jest nam obce. Istnieją potrzeby, które leżą u podstaw naszych wszystkich działań, a ich niespełnienie determinuje nasze emocje, takie jak: smutek, lęk frustracja czy niezadowolenie z życia. Warto przyjrzeć się im bliżej, ponieważ tak naprawdę wszyscy ludzie i to niezależnie od kontekstu, mają te same potrzeby. Zrozumienie tej uniwersalnej listy z pewnością pomoże Ci w zrozumieniu własnych emocji. Jakie zatem kategorie obejmuje?

Lista potrzeb obejmuje kilka kategorii, które związane są z różnymi obszarami naszego życia. Należą do niej:

  • Potrzeby fizyczne;
  • Potrzeby autonomii;
  • Potrzeby kontaktu z samym sobą;
  • Potrzeby związku z innymi ludźmi; 
  • Potrzeby radości życia;
  • Potrzeby związku ze światem.

Główne założenia listy potrzeb

  1. Uniwersalność.

Wspomnieliśmy już o tym, że wszyscy ludzie posiadają te same, fundamentalne potrzeby. Zrozumienie listy potrzeb i codzienna praca nad nimi, pomoże Ci nie tylko zrozumieć własne emocje, ale również w budowaniu lepszych i głębszych relacji z innymi ludźmi. 

  1.  Regularna praca nad listą potrzeb.

Nie da się ukryć, że nasze emocje są bezpośrednio powiązane z naszymi potrzebami. Zasada jest prosta: gdy Twoje podstawowe potrzeby nie są spełniane, odczuwasz negatywne odczucia. Z kolei jeśli regularnie pracujesz nad zaspokajaniem potrzeb z listy, odczuwasz pozytywne emocje: satysfakcję, radość i spełnienie. Ważne jest to, aby regularnie nad nimi pracować. Odczuwanie satysfakcji może wynikać z drobnych rzeczy: codziennej serdecznej rozmowy, spaceru na łonie natury czy jakościowego snu. Zrozumienie korelacji pomiędzy codzienny spełnianiem listy potrzeb a pozytywnymi emocjami, pozwoli Ci ożywić Twoje codzienne doświadczenia życiowe. 

  1.  Brak krytyki i osądzania.

Otwarte wyrażanie swoich potrzeb jest kluczowe dla osiągnięcia pełnej satysfakcji życiowej. Wielu z nas ma w sobie wewnętrznego krytyka i zamiast skupiać się na codziennym spełnianiu swoich potrzeb za pomocą małych kroków, oskarża samego siebie i otoczenie za swój zły los. Warto wyzbyć się osądzania i skupić się na codziennym działaniu, aby zadbać o swój dobrobyt. Ponadto, warto uświadomić sobie, że potrzeby same w sobie nigdy nie są złe. Niesprzyjające mogą być natomiast sposoby ich realizacji. Przy pracy nad listą potrzeb warto przyjrzeć się temu, gdzie odczuwamy deficyt i zastanowić się, jak w skuteczny i zdrowy sposób go wypełnić. 

Poznaj przykładową listę potrzeb

Zastanawiasz się, jakie potrzeby ma każdy z nas? W gąszczu codziennych wyzwań, szybkiego działania, stresu i życiowego pośpiechu i ambicji – bardzo często zapominamy o naszych elementarnych potrzebach. Już klasyczna piramida potrzeb Maslowa mówi nam o tym, że aby dążyć do spełnienia potrzeb wyższego rzędu, potrzeby na niższych poziomach powinny zostać w dużej mierze zaspokojone. Piramida potrzeb według Abrahama Maslowa obejmuje 5 podstawowych poziomów ludzkich potrzeb. Należą do nich:

  1. Potrzeby fizjologiczne.
  2. Potrzeby bezpieczeństwa.
  3. Potrzeby przynależności i miłości.
  4. Potrzeby uznania i szacunku.
  5. Potrzeby samorealizacji.

Tak przykładowo skomponowana lista potrzeb pomoże Ci w określeniu tego, czy regularnie dbasz o zaspokajanie swoich podstawowych potrzeb. Oczywiście listę potrzeb możesz opracować indywidualnie. Każdego dnia warto przyglądać się samemu sobie i szczerze odpowiedzieć sobie na pytania:

Które potrzeby i z jakiej kategorii udało mi się dzisiaj zrealizować?

Jakie czynności powodują, że czerpię radość z życia?

W jaki sposób realizuję potrzeby związku z innymi ludźmi?

– Czy otaczam się ludźmi, wśród których mogę swobodnie realizować i wyrażać moje własne potrzeby?

– Czy umiem otwarcie mówić o swoich potrzebach?

Stworzenie indywidualnej listy własnych potrzeb stanowi skuteczne narzędzie do pracy nad niespełnionymi potrzebami i ich próbie realizacji każdego dnia. Pamiętaj, że praca nad poczuciem satysfakcji każdego dnia, to również ogromna rola dobrych nawyków. Praca nad listą potrzeb pomaga w ich codziennym realizowaniu.

Jak działają Twoje emocje i co Tobie mówią?

Uczucia są jak świetlny sygnalizator na życiowej drodze. Gdy jesteś sfrustrowany bądź sfrustrowana, otrzymujesz wyraźne czerwone światło mówiące o tym, że któraś z Twoich ważnych potrzeb nie została zaspokojona. Ważne jest to, aby szybko zareagować, aby uniknąć eksplozji trudnych emocji. Przy niezaspokojonych emocjach możesz czuć apatię, stres, smutek, rozczarowanie przygnębienie, wściekłość, przygnębienie i złość. Zaspokojone potrzeby wiążą się z kolei z takimi emocjami jak: radość, satysfakcja, zadowolenie, ożywienie czy wdzięczność. Warto każdego dnia obserwować swoje emocje i skorelować je z czynnościami, które wykonujemy każdego dnia.

Dlaczego warto pracować nad listą potrzeb w codziennym życiu?

  1. Rozwijasz samoświadomość.

Tworzenie listy potrzeb i emocji pomoże Ci zidentyfikować to, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i jakie są Twoje główne motywacje życiowe. Po prostu… lepiej zrozumiesz siebie, a to jest kluczowe dla rozwoju osobistego.

  1. Lepiej zarządzasz emocjami.

To proste: kiedy jesteś świadomy bądź świadoma swoich uczuć, możesz skuteczniej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, podejmować lepsze decyzje i utrzymywać zdrowsze relacje z bliskimi.

  1. Poprawiasz komunikację z otoczeniem.

Zrozumienie swoich potrzeb i emocji może być pomocne w efektywnym wyrażaniu siebie w komunikacji z innymi. Wskazanie tego, co dla Ciebie istotne, może pomóc Ci w klarownym przekazaniu oczekiwań. Dzięki temu ograniczysz ryzyko nieporozumień i frustracji. 

  1. Z większą świadomością podejmujesz decyzje.

Zrozumienie i codzienna praca nad listą potrzeb ułatwia podejmowanie decyzji zgodnych z Twoimi wartościami i życiowymi celami. Dzięki temu unikasz sytuacji, w których działasz wbrew sobie. (A przecież wiesz, jak często takie nieasertywne zachowania mogą prowadzić do frustracji i niezadowolenia).

  1. Masz poczucie spełnienia.

Kiedy wiesz, co dla Ciebie jest ważne, możesz z większą skutecznością dążyć do spełniania swoich potrzeb. To z kolei przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia poczucia satysfakcji i spełnienia.

Warto w tym miejscu podkreślić, że lista potrzeb i emocji nie jest narzędziem statycznym. Możesz listę potrzeb bieżąco dostosowywać i rozwijać w miarę tego, jak zmieniają się Twoje doświadczenia i cele życiowe. Regularne odświeżanie listy może służyć jako proces refleksji i samopoznania, wspierając Cię w kontynuowaniu świadomego i pełnego życia. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł zainspirował się do pracy nad własnymi potrzebami. Niech codzienna praca nad listą potrzeb i emocji, będzie dobrym nawykiem w drodze do Twojej pełnej satysfakcji życiowej. 

Do góry